Nadwaga i otyłość to coraz częstszy problem u dzieci i młodzieży.

otyłość dziewczynka

Nadwaga i otyłość to coraz częstszy problem u dzieci i młodzieży.

Znaczący wpływ na ten stan ma „zachodni” styl życia. Popularne są słodkie napoje, niezdrowe przekąski i rozrywki skupiające się wokół tabletu, komputera czy telefonu. Problem ten zauważono już jakiś czas temu i zaczęto promować tzw. zdrowy styl życia proponując dzieciom np. mini marchewki jako podwieczorek.

Niestety młodzież, która zasmakowała w chipsach, Coca Coli  i tym podobnych produktach nie tak łatwo przeżuci się na seler naciowy czy pomidorki.

Okres pandemii i zamknięcie w domach jeszcze bardziej pogłębiło ten stan. Rodzicie, często zmęczeni zdalnym nauczaniem i pracą online zwiększyli ilość zamawianych posiłków na wynos; pizzy i innych fast food’ów. I tak kropa do kropli, kamyk do kamyczka zwiększała się liczba na wadze naszej i naszych dzieci. U dzieci ta tendencja jest jeszcze bardziej widoczna, a nadmiar kilogramów szybko powoduje uruchomienie efektu domina: źle wyglądam, więc nie ćwiczę z innymi, za wolo biegam więc nie pójdę pograć w piłkę z kolegami, nie mam co robić, więc obejrzę film i zjem popcorn na pocieszenie…

Otyłość to choroba o podłożu emocjonalnym

Często zapominamy, iż otyłość to choroba somatyczna (pojawiająca się w ciele) o podłożu emocjonalnym. To stan psychiczny naszego dziecka ma często największy wpływ na to, czy uda mu się rzucić niepożądane kilogramy. Podobnie zresztą jak w przypadku innych chorób cywilizacyjnych, przyczyny należy szukać u źródła, czyli zastanowić się co tą otyłość u naszego dziecka wywołało.

Jak pomóc naszemu dziecku?

Otyłość w bardzo wielu przypadkach wynika z brak uwagi i zainteresowania problemami dziecka. Pamiętajmy, iż dla małych istot nieraz błahe problemy w ich mniemaniu są olbrzymie i one właśnie tak je przeżywają. Jak możemy temu zaradzić? Spędzać z nim czas, rozmawiać, bawić i słuchać. Podczas wspólnych wygłupów można bardzo wiele dowiedzieć się o dziecku jeśli tylko będziemy je uważnie obserwować i słuchać to co do nas mówi. Dzieci z natury szybko się otwierają na osoby, które skupiają na nie swoją uwagę. Tutaj najczęściej tkwi sekret zrozumienia tego, co tak naprawdę mogło spowodować przyrost wagi u naszego dziecka. Odkrywając to pokonamy 80 % drogi.

Pozostałe 20% to wyzwanie, ale na szczęście chwilowe, likwidując bowiem przyczynę otyłości samo zrzucenie kilogramów to po prostu misja do wykonania.

Jak my jako rodzice możemy pomóc naszemu dziecku schudnąć? Najprościej można to ująć tak:

Bądź dobrym przykładem!

10 prostych porad, jak wspomóc zrzucanie wagi u dziecka

Tak to cały sekret; bo jeśli my jemy zdrowo, nasze dziecko też zacznie, jeśli my pójdziemy na rower, ono pójdzie z nami… w ten sposób Wy poprawicie swoją kondycję, a dziecko uratujecie przed naprawdę niebezpiecznymi powikłaniami jakie powoduje otyłość u dzieci.

Poniżej zebrałam dla Was 10 prostych porad, jak wspomóc zrzucanie wagi u dziecka:

  1. W miarę możliwości jedzcie razem wspólne posiłki.
  2. Często rozmawiajcie, bawcie się.
  3. Słuchaj i obserwuj; w porę eliminuj jego złe nawyki.
  4. Angażuj dziecko do aktywności fizycznej zapraszając go do wspólnych wypraw i zapisując do grup pozaszkolnych.
  5. Dokonuj świadomych wyborów żywieniowych również dla siebie.
  6. Wyeliminuj z domu słodycze i słodkie napoje.
  7. Zapewnij regularne posiłki, co 3-4 godz. ( ostatni posiłek o 18:00).
  8. Ogranicz do minimum węglowodany ( białe pieczywo, mączne produkty, biały ryż itp.)
  9. Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym.
  10. Bądź wzorcem do naśladowania!

I pamiętaj, każdy ma chwile słabości, ale w trakcie walki o zdrowie Twojego dziecka przypominaj sobie, dla kogo to robisz. Każda podjęta tu i teraz przez Ciebie decyzja może mieć ogromny wpływ na zdrowie Twojego dziecka w przyszłości.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub umówić się na indywidualną konsultację z dr Dorotą Radwańską zapraszamy do kontaktu na trenermotywacyjny@dorotaradwanska.pl

Udostępnij wpis

Więcej wpisów

JAK WYLECZYĆ HASHIMOTO I NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Niedoczynność tarczycy to dziś dolegliwość dotycząca dużej liczby osób. Bardzo często towarzyszy jej choroba Hashimoto. Najczęściej zgłaszają tę przypadłość kobiety, być może dlatego że „chłopaki

CURZYCA – choroba, którą można wyleczyć

Cukrzyca to choroba często lekceważona przez chorych, szczególnie w swoich początkach gdy poziomy cukru we krwi mierzonego na czczo oscylują na poziomie 120 mg/dl. Ogólnie

Umów się na wizytę

Już teraz!

lub zadzwoń:

+48 503 303 480