Co mówimy, kiedy nic nie mówimy czyli mowa ciała.

Ciało jest zapisem wszystkich w naszym życiu emocji , doświadczeń, programów i wzorców zachowań, które utrwalały się przez lata. Większość ludzi potrafi intuicyjnie określić  z kim ma do czynienia  już „ przy pierwszym poznaniu” .

Na pierwszy rzut oka

Pierwsze wrażenie to nanosekundy odczucia jakie wzbudza w nas osoba kiedy na nią spojrzymy. Mimika, pozycja ciała, gestykulacja, kontakt wzrokowy, sposób bycia, ubierania się analizowane w ułamkach sekundy. Po chwili przebywania z tym kimś, zaczynamy mieć więcej „danych”  na jej/jego temat. Te dane uzupełniają  „pierwsze wrażenie” i mimowolnie tworzymy w naszej psychice obraz tej osoby. A to wszystko jeszcze przed nawiązaniem rozmowy czy dyskusji, słowa bowiem nie są nam potrzebne aby ocenić wstępnie osobę, która stoi obok nas.

90% tego co mówimy, nie wydobywa się z naszych ust

Nie trzeba być psychologiem, ani specjalistą z zakresu odczytywania mowy ciała by  intuicja pomogła nam prawidłowo odebrać komunikaty niewerbalne które „ wysyła” druga osoba: czy jest spięta, zestresowana, z kompleksami,  czy może wyluzowana, pogodna, zadowolona i pewna siebie. Zdradzają nam to jej ruchy ciała, postawa, dystans fizyczny, gesty, wzrok czy ton głosu gdy nawiążemy dialog. Warto mieć świadomość tego zjawiska bo dzięki temu jesteśmy wstanie zarówno szybciej nawiązać kontakt z druga osobą, jednocześnie poznać swój unikatowy kod, który wysyłamy osobom z naszego otoczenia. Zdarza się również tak, że poprzez wydarzenia z przeszłości wysyłamy błędne sygnały, ponieważ zostały głęboko w nas zakorzenione i tylko mając nad nimi kontrolę możemy je zmienić.

W normalnej sytuacji, gdy nie odgrywamy ról społecznych, nie przybieramy celowo jakiejś pozy, która wymaga od nas przygotowania się czy kontrolowania postawy, to każde słowo i gest  jest prawdą o nas, o naszych przeżytych, emocjach, sukcesach i porażkach . Nieuświadomione schematy zachowań, które manifestują się pod wpływem różnych bodźców z zewnątrz.

Jak zapanować nad mową ciała?

Co jeśli chcemy zmienić to co wyrażamy niewerbalnie? Wyrażać więcej lub mniej? Oczywiście wszystko jest kwestią pracy i poświęconej uwagi samemu sobie. Nie chodzi tu jednak o kreowanie na siłę innej osobowości w przekazie, a bardziej o podkreślenie naszych zalet, a ukrycie wad. Każdy z nas ma jakieś słabości, tylko część z nas potrafi je świetnie kamuflować. 

Praca nad sobą nie jest łatwa, ale jest jedyną drogą w głąb siebie, prowadzącą do zrozumienia swoich ograniczeń oraz słabych i silnych stron. Jestem zdania, że prawda jest najbezpieczniejsza. Mam tu na myśli bycie prawdziwym człowiekiem; szczerym, uczciwym, naturalnym. Będąc sobą wzbudzamy zaufanie niezależnie od tego kim jesteśmy i co nas cechuje.

Ważne jednak aby wcześniej rozprawić się z przeszłością aby ta nie przytłaczała naszego teraźniejszego JA. Uzdrowienie emocji, wybaczenie zranień, znalezienie przyczyn braku radości z życia oraz powodów emocjonalnych problemów, które nie pozwalają nam na bycie sobą jest tutaj kluczowe. Podsumowując jeśli uporządkujemy swoje wnętrze bez problemu zapanujemy nad naszą gestykulacją, tonem itp. Jeśli to zrobimy nasz język ciała będzie przekazem PRAWDY o SOBIE (niewerbalnym i werbalnym)  płynącym prosto z serca, a sama sztuka mowy ciała ograniczy się tylko do drobnych elementów  niezbędnych do doskonalenia i rozwoju naszych umiejętności i kreowania naszego wizerunku.

Jeśli masz trudności ze znalezieniem wewnętrznego spokoju i potrzebujesz wsparcia w odnalezieniu harmonii w życiu zapraszam do kontaktu, chętnie Ci pomogę

Dorota Radwańska

kariera@rdj-team.pl


Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub umówić się na indywidualną konsultację z dr Dorotą Radwańską zapraszamy do kontaktu na trenermotywacyjny@dorotaradwanska.pl

Udostępnij wpis

Więcej wpisów

JAK WYLECZYĆ HASHIMOTO I NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Niedoczynność tarczycy to dziś dolegliwość dotycząca dużej liczby osób. Bardzo często towarzyszy jej choroba Hashimoto. Najczęściej zgłaszają tę przypadłość kobiety, być może dlatego że „chłopaki

CURZYCA – choroba, którą można wyleczyć

Cukrzyca to choroba często lekceważona przez chorych, szczególnie w swoich początkach gdy poziomy cukru we krwi mierzonego na czczo oscylują na poziomie 120 mg/dl. Ogólnie

Umów się na wizytę

Już teraz!

lub zadzwoń:

+48 503 303 480